Podsetio da se Zeman izvinio Srbiji

"PRIZNANJE KOSOVA JE BILO NEUSPEH... UVEK SMO BILI NA STRANI SRBIJE" Češki političar Tomio Okamura o velikoj grešci Praga

Foto: Shutterstock/Youtube/Tomio Okamura - oficiální profil
Predsednik Predstavničkog doma češkog parlamenta Tomio Okamura ocenio je da je odluka Praga da prizna tzv. Kosovo bio neuspeh tadašnjih čeških političara.

On ističe da su mnogi od njih pokazali kasnije samorefleksiju i da se bivši premijer i predsednik Miloš Zeman izvinio Srbiji.

- Ne bih opravdavao bilo kakav pritisak, za takvu odluku, iako ga je svakako bilo. Ta greška uglavnom je predstavljala posledicu masovne antisrpske propagande u to vreme - rekao je on.

Okamura je na pitanje da li Srbija može da računa na konkretnu podršku Češke na svom evropskom putu rekao da ne može da govori u ime cele vlade, ali da su on i njegova stranka Sloboda i direktna demokratija (SPD) uvek bili na strani Srbije uključujući i slučaj NATO agresije 1999. i "nelegitimne krađe Kosova".

- Potrebno je shvatiti da EU generalno gnječi male države - rekao je Okamura.

Tomio Okamura Foto: Youtube/Tomio Okamura - oficiální profil

Prema njegovim rečima, pridruživanjem zemalja zapadnog Balkana EU, slovenski narodi mogli bi da dobiju većinu u EU, ali činjenica je da najmoćnije zemlje, a danas su to Nemačka i Francuska imaju i imaće preveliki uticaj i one kontrolišu Brisel i to će nastaviti.

- Ulazak Srbije u EU neće ništa promeniti, samo će se vaši zakoni promeniti kako bi odgovarali njihovom lobiju. Zapad je Zelenim planom i briselskim direktivama i propisima poremetio našu ekonomiju i preuzeo je. Postali smo ekonomska kolonija. Istina i zbog grešaka naših sopstvenih političara - rekao je Okamura.

On je naglasio da je to model koji je postao u svakoj zemlji kojom dominira zapad i poručio da Srbija treba da razmisli da li to želi.

Predsednik Predstavničkog doma češkog parlamenta kazao je i da Beograd i Prag već sarađuju u mnogim oblastima, među kojima je i mašinstvo i energetika, ali da postoji razvojni potencijal u industriji naoružanja, kao i u filmskoj industriji, a treba znati i da je Češka specijalista za izgradnju svih vrsta elektrana.

- U svakoj sferi možemo da pronađemo neiskorišćeni potencijal - zaključio je on.

(Kurir.rs/Politika)